Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Gabriel García Marquez - XXVIII DKK

2014-04-04 09:18:08

07.05.2013r w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej odbyło się XXVIII spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki . Tym razem klubowiczki dyskutowały na temat książki kolumbijskiego powieściopisarza, dziennikarza oraz działacza społecznego Gabriela Garcíi Marqueza. Była to pozycja pt, „O miłości i innych demonach”.

Laureat Literackiej Nagrody Nobla urodził się 6 marca 1927r. w Aracataca. Karierę rozpoczął jako dziennikarz w prasie lokalnej w gazetach „El Heraldo” z miasta Barranquilla oraz „El Universal” wydawanej w Cartagenie. W latach późniejszych przeniósł się do Bogoty, gdzie pracował jako reporter w kolumbijskim dzienniku „El Espectador”; a także jako korespondent zagraniczny piszący z Rzymu, Paryża, Barcelony, Caracas oraz Nowego Jorku.W 1955r powstało jego pierwsze, większe dzieło – powieść pt.”Szarańcza”. Popularność zyskał cyklem reportaży pt. „Opowieść rozbitka” publikowanych w 1955r. na łamach pisma „El Espectador”. Najbardziej znaną jego powieścią jest „Sto lat samotności”. Ukazała się ona w 1967r. Utwór przedstawia sagę rodu Buendía z zagubionej gdzieś na południowoamerykańskich bezdrożach wioski Macondo. Stanowi on jednocześnie swoistą syntezą dziejów całego kontynentu. Powieść okrzyknięto „najważniejszym dziełem literatury hiszpańskojęzycznej od czasów „Don Kichota”, a jej specyficzny styl nazwano „realizmem magicznym”.Pogarszający się stan zdrowia, a przede wszystkim wykryta u pisarza w 1999r. choroba nowotworowa skłoniła Marqueza do rozpoczęcia spisywania własnych wspomnień. W 2002r. Garcia Marquez opublikował książkę „Żyć, żeby opowiadać o tym”, będącą pierwszą częścią autobiograficznego cyklu zamierzonego na trzy tomy.
Wydana w 1994 r. powieść pt. „O miłości i innych demonach” opowiada historię 12-letniej Siervy Marii de Todos los Angelos, która zostaje ugryziona przez psa chorego na wściekliznę. Postać dziewczynki do końca całej opowieści pozostaje najbardziej tajemniczym elementem książki. Wychowana przez afrykańskich niewolników, beztrosko okłamująca innych na każdym kroku – mała markiza, nieświadoma swej inności i związanych z tym zagrożeń, zostaje posądzona o opętanie przez demony. Klubowiczki stwierdziły, iż czytanie Marqueza to czysta przyjemność. Język, styl, prowadzenie narracji to cechy, które na pewno wyróżniają tego pisarza. Co do tego Panie nie miały żadnych wątpliwości. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do czytania jego książek.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie stron internetowychtworzenie stron internetowych