Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

XXIX DKK – Biografie Waris Dirie

2013-07-12 07:31:11

09.07.2013r. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Rozmawiałyśmy o najnowszej biografii Somalijki Waris Dirie – modelki o międzynarodowej sławie,ambasadorki ONZ, pisarki - „Czarna kobieta, biały kraj”.

Dyskusja dotyczyła również wcześniej wydanych książek jej autorstwa:
„Kwiat Pustyni”, „Córka nomadów”, „Przełamać tabu” Waris Dirie pochodzi z muzułmańskiej rodziny z plemienia nomadów z klanu Darod. Jej imię oznacza „Pustynny Kwiat”. Uciekła z domu, aby uniknąć małżeństwa z 60-letnim mężczyzną. Miała 13 lat, gdy ojciec sprzedał ją starcowi za 5 wielbłądów. W Londynie została odkryta przez jednego z najsłynniejszych fotografów mody Terence’a Donovana. Dzięki niemu w 1987r. znalazła się na okładce kalendarza Pirelli. Po tym wydarzeniu kariera Waris jako modelki nabrała tempa. Wzięła udział w dziesiątkach kampanii reklamowych znanych marek, m.in.: Chanel, Revlon, Levis, L’ Orèal. Była gwiazdą wybiegów Mediolanu, Londynu, Nowego Jorku, Paryża.
W 1997 roku udzieliła przełomowego wywiadu do ”Marie Claire”. Opowiedziała o traumatycznym wydarzeniu z dzieciństwa –obrzezaniu.
Po tym szokująco odważnym wyznaniu rozpoczęła walkę o zniesienie rytuału okaleczania kobiecych narządów płciowych , najpierw jako ambasador ONZ , następnie w założonej przez siebie Waris Dirie Fundation.
W wydanej w 2009r. książce „Kwiat Pustyni” Waris Dirie opowiada o niewiarygodnej drodze analfabetki - z pustyni na prestiżowe salony i wybiegi. Kolejna część ”Córka nomadów” jest zapisem wewnętrznych przeżyć modelki. Minęło 20 lat odkąd opuściła Somalię. Tęsknota za utraconą ojczyzną sprawia, iż postanawia wrócić. Chce zobaczyć matkę, ojca, rodzeństwo i klan.
O wydarzeniach , z jakimi zetknęła się w Europie oraz o spotkaniach z ofiarami FGM i katami pisarka dzieli się w „Przełamać tabu”. Z najnowszej opowieści „Czarna kobieta, biały kraj” czytelnik może się dowiedzieć o jej życiu w Wiedniu, w którym zamieszkała po nieudanej próbie powrotu do ojczyzny, jak powstawał w Dżibuti film kręcony na podstawie „Kwiatu Pustyni”, a także o jej związku z Polską (kupiła dom w Gdańsku). Dowiadujemy się również, że urodziła drugiego syna Leona.
Książka zawiera wiele gorzkich refleksji. Trudno poruszać tematy tabu, bo budzą osłupienie kobiet i wzburzenie mężczyzn. A do takich należy walka z FGM. Okaleczanie kobiecych genitaliów nie jest tradycją wpisaną w Koran, tylko zbrodnią na małych dziewczynkach, wielką krzywdą, łamaniem praw człowieka. To bzdura, że obrzezana kobieta jest bardziej płodna i urodzi więcej dzieci. Afrykańskie kobiety nie mają praw, nie cieszą się szacunkiem w społeczeństwie. Waris Dirie przypomina: „Afrykanki są kręgosłupem kontynentu. Wychowują dzieci, utrzymują rodziny i głównie one pracują”.
Wśród Pań przybyłych na spotkanie Waris Dirie wzbudziła wiele pozytywnych emocji. Podziwiały urodę modelki, charakter, wytrwałość i niesamowitą charyzmę.
Wszystkich zainteresowanych książkami Waris Dirie zapraszamy
do biblioteki.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

sklepy internetowesklepy internetowe