Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

II - Przyroda w książkach

2014-03-10 13:34:31

03.12.2013 do biblioteki przybyli uczniowie 5 klasy SP nr 2 w Łęcznej wraz z nauczycielem religii Elżbietą Ostrzyżek, aby podyskutować o przyrodzie w książkach.

Jadwiga Marczewska zapytała, dlaczego chcą rozmawiać o przyrodzie? Uczniowie odpowiedzieli: „…bo jest radosna i umila życie”. Następnie dyrektor biblioteki pokazała i krótko omówiła książki naukowe, popularnonaukowe oraz z literatury pięknej, a wśród nich encyklopedie, zielniki, przewodniki, powieści z przyrodą w tytule. Wśród omówionych tytułów znalazły się:
„Tajemnice natury w pytaniach i odpowiedziach. Co, jak, dlaczego”,
„Ilustrowana encyklopedia. Koty domowe”,
„Encyklopedia o kotach krótkowłosych”,
„Zwierzęta chronione w Polsce”,
„Owady i inne bezkręgowce”,
„Poradnik wycieczkowy. Obserwowanie ptaków”,
„Poradnik wycieczkowy. Obserwowanie ptaków”,
„Pogoda”,
"Poradnik wycieczkowy. Obserwowanie ptaków”.
Wyżej wymienione książki to zazwyczaj nagrody, które dzieci dostały za udział w różnych konkursach, za dobre wyniki w nauce oraz jako prezenty od rodziców.
Uczniowie opowiadali o ciekawostkach, które znajdują się w czytanych wielokrotnie przez nich pozycjach.
Między innymi:
Dlaczego kot spada na cztery łapy?
Jak wykonać doświadczenia i eksperymenty np.
z pszczołami?
Jak samemu zrobić pułapkę na ćmy?
Jak zostać obserwatorem ptaków?
Jak na podstawie dzioba zidentyfikować rodzaj ptaka? (np. pelikana, który posiada najdłuższy dziób, ok.45 cm). Dyskutowali o swoich domowych pupilach. Są to koty, chomiki, świnki morskie oraz psy. Jeden z nich o rzadko spotykanej rasie West Highland White Terrier wzbudził duże zainteresowanie wśród zgromadzonych, ponieważ jest śliczny! Do ulubionych zaliczyli również owady: motyle, ważki oraz ptaki np. sowę śnieżkę. Na zakończenie stwierdzili, iż kochają zwierzęta i najchętniej o nich rozmawiają. Czym większą wiedzę zgromadzą , tym lepszymi staną się dla nich.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron internetowychprojektowanie stron internetowych