Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

W samo południe ze Sławomirem Koprem

2014-04-30 16:48:31

W poniedziałkowe południe (28.04.2014 r.) rozpoczęło się XXXVII spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki sponsorowane przez Instytut Książki w Krakowie.

Gościem był Sławomir Koper – autor felietonów i powieści historycznych.
Zgromadzonych gości powitała oraz spotkanie autorskie poprowadziła Jadwiga Marczewska - dyrektor biblioteki.
Sławomir Koper absolwent Uniwersytetu Warszawskiego z wykształcenia jest historykiem. Pisarstwo stało się jego największą pasją, a zarazem sposobem na życie. Porzucił pracę zawodową i już przeszło 20 lat przybliża czytelnikom historię dnia codziennego pomijaną w monografiach i podręcznikach.
Zakres tematyczny jego książek – choć przez swoją skromność autor nie przyznaje się do tego – jest bardzo szeroki. Dotyczy takich dziedzin jak: historia starożytna, Europy, Polski, historia literatury, kultury, socjologia życia codziennego, politologia, a nawet czyny karalne wobec własnego państwa. Sam mówi o sobie: ,,Jestem historykiem życia codziennego mającym ambicje popularyzatorskie, a nie odkrywcze”. W jego licznych publikacjach można przeczytać o zwyczajach i obyczajach życia publicznego z okresu antyku, II Rzeczypospolitej oraz PRL-u. Nie ocenia tworząc portrety ludzi władzy, pisarzy, artystów. Sięga do źródeł (pamiętników, dzienników, listów).
Popularność przyniosły mu tytuły: „Tajemnice i sensacje świata antycznego”, „Miłość i polityka” „Kobiety świata antycznego”, „Miłość, seks i polityka w starożytnych Grecji i Rzymie”. Jednak największe zainteresowanie wzbudziła bestsellerowa seria o elitach II Rzeczypospolitej oraz najnowszy cykl przedstawiający znane postacie z życia artystycznego i politycznego PRL -u.
Jest także autorem niekonwencjonalnych przewodników historycznych po Ukrainie i Chorwacji.
Publikuje felietony w tygodniku „Do Rzeczy”, w miesięcznikach „Historia Do Rzeczy” i „Mówią wieki” oraz na portalu wp.pl.Historia.
W listopadzie 2013roku Prezydent RP, Bronisław Komorowski, odznaczył pisarza Srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzację historii w społeczeństwie.
Na spotkaniu Sławomir Koper dał się poznać jako osoba bardzo skromna, z poczuciem humoru i dużym dystansem do siebie. Z wielką pasją mówił o miłości do historii oraz o swoim mistrzu Tadeuszu Boyu – Żeleńskim. Natomiast barwnie i dowcipnie przedstawił perypetie związane z początkiem kariery pisarskiej. Bohater chętnie odpowiadał na liczne pytania przybyłych gości. Czytelnicy z wielkim zainteresowaniem słuchali mistrza.
Sławomir Koper, tradycyjnie, na zakończenie spotkania, rozdawał autografy. Do pisarza ustawił się długi sznur miłośników jego talentu.
W podziękowaniu za ciekawe wystąpienie autor otrzymał wydawnictwa Powiatu Łęczyńskiego i Gminy Łęczna: ,,Powiat Łęczyński. Magia miejsc" oraz ,,Ziemia Łęczyńska”.
Książki Sławomira Kopra są dostępne w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej. Zbiór jest na bieżąco uzupełniany o kolejne nowości. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych czytelników.
W spotkaniu udział wzięli:
- Zbigniew Dąbek – Sekretarz Powiatu Łęczyńskiego z małżonką Barbarą
- Tomasz Błaszczyk – pracownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miasta w Łęcznej
- Małgorzata Pieczykolan – Kierownik Działu Instrukcyjno – Metodycznego
w Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie
- Agnieszka Korzeniewska – Dyrektor Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Kijanach
- Sławomir Winiarski – Dyrektor ZS nr 2 w Łęcznej wraz z uczniami
- Ewa Szymanek – nauczyciel bibliotekarz ZS Górniczych w Łęcznej wraz
z uczniami
- Emilia Salak – nauczyciel bibliotekarz ZS nr 2 im. K. K. Jagiellończyka
w Łęcznej wraz z uczniami
- Jagoda Woźniak – nauczyciel I LO im. J. Zamoyskiego w Łęcznej wraz
z uczniami
- uczniowie Gimnazjum nr 1 im. B. Chrobrego w Łęcznej
- Danuta Panas – Dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im.
Z. Herberta w Łęcznej
- Mariola Kot – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Milejowie
- Anna Krzychowiec – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Puchaczowie
- bibliotekarze z bibliotek publicznych powiatu łęczyńskiego
- członkowie i koordynatorzy DKK działających w: PBP w Łęcznej, MGBP im. Z. Herberta w Łęcznej, GBP w Milejowie oraz GBP w Ludwinie,
- Kamil Kulig – przedstawiciel serwisu internetowego tubalecznej.pl

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

sklepy internetowesklepy internetowe