Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Opowiadania

XL DKK

Czerwcowe spotkanie klubu (12.06.2014r.) poświęciłyśmy na rozmowę dotyczącą „krótkich utworów epickich pisanych prozą” jakimi są opowiadania. Mistrzem tego gatunku literatury, którego bez wątpienia należy wyróżnić jest Marek Hłasko (1934-1969). Dyskutowałyśmy o jednym z jego licznych utworów „Śliczna dziewczyna”. Akcja opowiadania toczy się w parku. Jedną z bohaterek jest wyjątkowo piękna dziewczyna. Ludzie dostrzegają w niej same dobre cechy, przekładając jej zewnętrzne piękno na obraz duszy. Jednak prawdziwa natura dziewczyny okazuje się całkiem inna.
Czytałyśmy na głos fragmenty opowiadań Hłaski. Były to: „Sowa córka piekarza”, „Ósmy dzień tygodnia”, „Drugie zabicie psa”, „Pierwszy krok w chmurach”, ,,Następny do raju”.
Naszą uwagę zwróciły również utwory Hanny Kowalewskiej „Z herbaciarni” oraz Moniki Szwaji „Piękny to był epizod”znajdujące się w zbiorze opowiadań „Listy miłosne” . Autorki piszą w nich o ważnych dla wszystkich uczuciach. Znaleźć tu można zarówno humor, trochę romantyzmu oraz ironii.
Rozmawiałyśmy także o opowiadaniu Sylwii Chutnik, które jest zamieszczone w książce pt. „Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści”. Pisarka porusza w nim temat seksualnego wyzwolenia kobiet.
„Opowiadania letnie, a nawet gorące” to nasza propozycja na zbliżające się wakacyjne wieczory. Zbiór składa się z dwudziestu opowiadań. Autorami są: Janusz Leon Wiśniewski, Irena Matuszkiewicz, Małgorzata Domagalik, Monika Szwaja i wielu innych polskich, znanych pisarzy .
Klubowiczki podsumowując spotkanie stwierdziły, iż omówione wyżej lektury czytało się przyjemnie i szybko, a dyskusja na temat była niezwykle ciekawa.

Galeria

Geoportal
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2018 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie strontworzenie stron