Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

„Co Pan ostatnio czytał, co Pani ostatnio czytała ?” – LVII DKK

2016-02-26 11:59:07

Podczas kolejnego spotkanie klubu (23.02.2016 r.) rozmawialiśmy o najciekawszych książkach, które ostatnio przeczytaliśmy. Były to zarówno polskie jak i zagraniczne publikacje, przede wszystkim z zakresu literatury pięknej, ale nie tylko.

Wśród nich znalazła się „Moralność pani Piontek” Magdaleny Witkiewicz – napisana lekkim piórem przezabawna, „słodko gorzka” historia lekarza ginekologa – Augustyna Poniatowskiego oraz kobiet jego życia. Jest to powieść, którą czyta się jednym tchem. Autorka od pierwszych kart książki zaraża optymizmem. Nawet gdy pisze o trudnych sprawach wyróżnia się niebywałą lekkością i swobodą wypowiedzi. To doskonały sposób na wieczór po męczącym dniu.
„Otuleni deszczem” Charlesa Martina to kolejna pozycja godna uwagi. Głównym bohaterem książki jest Tucker, który miał trudne dzieciństwo. Nie kochany przez ojca odnalazł wsparcie w opiekunce Elli, młodszym bracie Mutcie oraz przyjaciółce Katie. Powieść jest nostalgiczna i melancholijna, przepełniona pozytywnymi emocjami. Warto ją przeczytać, gdyż uświadamia, co jest najważniejsze w życiu. To chwile spędzone z bliskimi, o których pamięć, po latach, jest najcenniejsza..
Omówiony przez nas „Szept wiatru” Elizabeth Haran aspiruje do romansu historycznego. Akcja rozgrywa się w 1845 roku. Główną bohaterką jest Amelia Divine – bogata i kapryśna dziewiętnastolatka, która nie musiała troszczyć się o swoje życie. Wszystko zmienia się, gdy w wypadku giną jej rodzice i brat. Dziewczyna traci pamięć i swoją tożsamość. Wówczas służąca Lucy, wykorzystując sytuację…
Natomiast „Magiczne miejsce”, „Dolina mgieł i róż”, „Ogród księżycowy”, „Jezioro szczęścia” to czteroczęściowa powieść Agnieszki Krawczyk pełna ciepła i humoru. Wydarzenia rozgrywają się na polskiej wsi. Witold Mossakowski – główny bohater – kupuje posiadłość, która jest w ruinie. Ta przypadkowa decyzja zmieniła jego życie. Rzecz jasna, na lepsze. Mnożące się tajemnice i zagadki, na które Witold trafia podczas remontu dworu, dodają opowieści smaczku.
Polecamy także książkę Renaty Czarneckiej „Barbara i król. Historia ostatniej miłości Zygmunta Augusta”. Autorka przenosi nas w czasy panowania ostatniego Jagiellona. Opowiada historię ostatniej jego miłości
do mieszczki Barbary Giżanki, łudząco podobnej do nieżyjącej małżonki króla – Barbary Radziwiłłówny.
Dyskutowaliśmy o książce Gayle Forman „Byłam tu”. To przejmująca do głębi powieść o Cody Reynolds, która zmaga się z traumą po samobójstwie najlepszej przyjaciółki. Bohaterka postanawia dowiedzieć się za wszelką cenę, dlaczego Meg odebrała sobie życie. Aby znaleźć odpowiedź, rozpoczyna śledztwo – stopniowo odkrywając tajemnice przyjaciółki. Książka adresowana jest nie tylko dla młodzieży. Również dorosły czytelnik znajdzie coś dla siebie.
Do ciekawych pozycji biograficznych zaliczyliśmy drugą książkę Joanny Olczak – Ronikier „Wtedy. O powojennym Krakowie”. Stanowi ona kontynuację rodzinnej sagi „W ogrodzie pamięci”, za którą pisarka dostała nagrodę Nike w 2002 roku. Tym razem przywołuje swoje dzieciństwo w powojennym Krakowie. Czas, gdy witalnością życia wypierała z pamięci lata wojny. Wraz z matką Hanną Mortkowicz-Olczakową i babką Janiną Mortkowiczową musiały ułożyć życie na nowo. Straciły wszystko: dach nad głową, księgarnię i Wydawnictwo Jakuba Mortkowicza – męża Janiny.
Po okupacyjnym, upokarzającym ukrywaniu osiadły w kamienicy Domu Literatów przy ulicy Krupniczej 22.
Wyróżniającym się wydawnictwem jest reprint „Młot na czarownice. Postępek zwierzchowny w czarach, a także sposób uchronienia się ich i lekarstwo na nie w dwóch częściach zamykający”. Wydany w Polsce po raz pierwszy w 1614 roku, przetłumaczony przez Stanisława Ząbkowica to „tekst o magii, spisany przez dwóch dominikańskich inkwizytorów Jacoba Sprengera i Heinricha Kramera z 1487 roku, który stał się podręcznikiem łowców czarownic od XV do XVII wieku”. To oczywiste, że książka jest skierowana przeciwko kobietom, które oskarżano bezpodstawnie o magię, czarnoksięstwo i satanizm.
Miłośnicy psychologii znajdą coś dla siebie w poradniku Dagmary
i Tomasza Skalskich „Egoizm to nie grzech !”. Książka promuje pozytywny egoizm, czyli poznanie swojego duchowego wnętrza. Pomaga rozwinąć akceptację, pewność siebie, zbudować wewnętrzna siłę i poczucie niezależności. Jak autorzy zapewniają, każdy, kto przeczyta tę publikację, „zyska szczęście i wolność, niezależnie od uwarunkowań zewnętrznych”.
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej udostępnia wyżej wymienione tytuły. Zapraszamy.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2019 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

tworzenie strontworzenie stron