Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

LXIX DKK

2017-05-05 11:45:41

24.04.2017 (wtorek) odbyło się spotkanie DKK, na którym dyskutowałyśmy o powieściach historycznych.

Jest to odmiana powieści, w której autor umiejscawia świat przedstawiony w minionym czasie i odległej przestrzeni. Dąży również do respektowania prawdy historycznej (wydarzeń, realiów epoki), w której rozgrywa się akcja. Obok postaci historycznych pojawiają się fikcyjne, które przeżywają nieprawdziwe przygody, ale prawdopodobne.
Korzenie powieści historycznej sięgają starożytnych eposów heroicznych („Iliada”, „Eneida”), średniowiecznych romansów rycerskich oraz angielskiej powieści gotyckiej.
Jej powstanie przypada na początek XIX wieku. Twórcą oraz prekursorem był wybitny szkocki powieściopisarz Walter Scott – autor „Wawerley” z 1814 roku.
W drugiej połowie XIX wieku powstały wielkie, epickie panoramy historyczne np. „Wojna i pokój” Lwa Tołstoja. Natomiast w XX wieku twórcy kontynuowali wcześniej przyjęte wzorce powieści historycznej, budując swój własny, charakterystyczny styl.
Wśród omówionych przez nas książek znalazły się klasyczne powieści historyczne tj. „Trzej muszkieterów” Aleksandra Dumas oraz „Hrabina Cosel” Józefa Ignacego Kraszewskiego.
Pierwsza z nich została wydana w 1844 roku. W określonych realiach przeszłości - w siedemnastowiecznej Francji oraz Anglii – autor umiejscowił fikcyjnych bohaterów: Atosa, Portosa, Aramisa i d’Artagnania, wysuwając na pierwszy plan ich perypetie i przeżycia. Pomysł powieści narodził się po lekturze pamiętników gaskońskiego muszkietera Charlesa de Batza. Dumas wykorzystał z nich wiele autentycznych epizodów oraz szczegółów codziennego życia królewskich żołnierzy. Autor czerpał również wiedzę z innych pamiętników z epoki oraz z rad swojego stałego współpracownika, historyka Augusta Maqueta.
Natomiast druga pozycja to inny typ powieści historycznej. „Kraszewski na podstawie opracowań naukowych, pamiętników i źródeł układał własny obraz bohatera, kształtując go pod dyktando aktualnych opinii historyków”. Utwór z 1874 roku opowiada tragiczne losy jednej z najsłynniejszych królewskich metres, Anny Cosel, kochanki Augusta II Mocnego.
Omawiałyśmy również współczesną powieść historyczną Kristin Hannah „Słowik”, opartą na prawdziwych wydarzeniach z życia Andrei de Jongh – belgijskiej bojowniczki ruchu oporu. Brała czynny udział w stworzeniu jednej z pierwszych dróg, którą alianci uciekali z okupowanej przez hitlerowców Francji. Jednak główną inspirację autorki, jak sama przyznała, stanowiły wojenne opowieści kobiet. Bohaterkami są dwie siostry: Vianne i Isabelle. Narratorem - pierwsza z nich, wiekowa staruszka, chora na nowotwór, która zamieszkuje wybrzeże Oregonu. Czując, że jej życie zbliża się ku końcowi, przywołuje tragiczne wspomnienia z lat wojennych.
Dyskutowałyśmy również o wydanej w 2016 roku polskiej powieści historycznej Dominika A. Rettingera „Wiara i tron. Święty Wojciech i początki Polski”. Jest to niezwykła panorama epoki średniowiecza, w której władza nierozerwalnie wiązała się z religią. Autor, wykorzystując wszystkie możliwe źródła historyczne i opracowania, opisał tajemnicze początki imperium Piastów i polskiego Kościoła oraz historię św. Wojciecha. Książka jest przemyślaną i dopracowaną powieścią o początkach chrześcijańskiej Polski oraz ludziach, którzy ją tworzyli.
Kolejna powieść historyczna, na temat której rozmawiałyśmy, to„Na zachodzie bez zmian” Ericha Marii Remarque. Akcja obejmuje lata 1915-1918 w północno-wschodniej Francji, gdzieś na froncie zachodnim. Autor opowiada o perypetiach kilku szkolnych przyjaciół, którzy za namową swojego nauczyciela zaciągają się do wojska. Młodzieńcze ideały i chęć walki za kraj okazują się niczym w porównaniu z okrucieństwem wojny.
Książkaw dobitny sposób, niemalże z dziennikarską precyzją, przedstawia wojenną rzeczywistość. Nie ukazuje heroicznej i bohaterskiej walki żołnierzy na froncie, ale skupia się na cierpieniu głównych bohaterów, uwypuklając tragedię ich pokolenia.
Serdecznie polecamy w/w pozycje. Dostępne są w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej – naprawdę warto przeczytać !

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

serwisy internetoweserwisy internetowe