Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

XCVII DKK

2018-12-07 13:34:35

06.12.2018 r. (czwartek) odbyło się przedświąteczne spotkanie DKK o książkach ostatnio przeczytanych.

Wśród nich znalazł się cykl Virginii C. Andrews „Rodzina Casteel”, składający się z 5 tomów: „Rodzina Casteel”, „Mroczny Anioł”, „Upadłe serca”, „Bramy raju”, „W matni marzeń”. Bohaterką powieści jest Heaven Leigh Casteel. Dziewczyna mieszka wraz z rodzeństwem w górach, ciepiąc biedę. Pomimo licznych perypetii próbują znaleźć okruchy radości w codziennych czynnościach i szczerej miłości bratersko-siostrzanej. Aż nadszedł czas, gdy ojciec rozdzielił rodzeństwo. Sprzedawał dzieci kolejno do nowych domów. Trauma samotności i odrzucenia zaważyła na dalszym życiu szczególnie wrażliwej Heaven.
Kolejną polecaną przez nas pozycją jest „Kamerdyner” autorstwa Mirosława Piepka oraz Michała Pruskiego. Powieść napisana z wielkim rozmachem, w której zostały przedstawione losy trzech narodów na przestrzeni pięciu dekad. Głównymi bohaterami są Marita - niemiecka panienka z dobrego domu oraz Mateusz – kaszubski chłopak, który po śmierci rodziców trafia na wychowanie do pruskiego dworu. Łączy ich burzliwa miłość…
Warto zwrócić uwagę na serię mazurską („Gwiazdka z nieba”, „Promyk słońca”, „Kropla nadziei”) Katarzyny Michalak. Nataniel przypadkowo trafia do małej mazurskiej miejscowości – Sennej. Po śmierci matki i utracie mieszkania pragnie na nowo ułożyć sobie życie. Czy to się uda, czy mieszkańcy wsi przyjmą go z otwartymi rękami? Doczytajcie sami.
Ciekawą książką jest światowy bestseller „Świat Zofii” Josteina Gaardera. Powieść stanowi kompendium z historii filozofii. Motywem przewodnim są pytania: „Kim jesteś?” „Skąd wziął się świat?” Główną bohaterkę, Zofię Amundsen, poznajemy w chwili, gdy dostaje tajemniczą kartkę, rozpoczynającą kurs filozofii. Dzięki obszernym opisom nieznanego nauczyciela, Alberta Knoxa, piętnastoletnia dziewczynka, jak i czytelnicy, zaczynają poznawać główne nurty filozoficzne, które kształtowały poglądy ludzi na świat - od antyku do czasów współczesnych.
„Oleś i Pani Róża” Anny Janko to piękna i mądra opowieść o wojennych losach kilkuletniego chłopca. Dziadek Aleksander, będący u kresu życia, przekazuje tragiczną prawdę o sobie dziewięcioletniej wnuczce. W 1943 roku kilkuletni Oleś, wraz z matką i innymi mieszkańcami wioski, zostaje wysiedlony i trafia do obozu przejściowego w Zwierzyńcu. Chłopiec próbuje przeżyć w trudnych dla dziecka, obozowych warunkach. Ma jedną zabawkę, jednego przyjaciela i ciągle jest głodny. Na szczęście z pomocą przychodzą Jan i Róża Zamoyscy…
Kontrowersyjną książką jest pozycja Marty Abramowicz „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica”. Autorka podzieliła ją na dwie części. W pierwszej przedstawia świadectwa kobiet i dzieci księży, które opowiadają o swoich przeżyciach. W drugiej zaś eksperci zgłębiają temat celibatu, między innymi: antropolog prof. Janina Tokarska – Bakir, historyk prof. Tomasz Stryjek, filozof prof. Tomasz Polak. Usiłują również wyjaśnić fenomen zbiorowego milczenia na temat odchodzenia od celibatu oraz pedofilii.
Dyskutowałyśmy również o utworach Hanny Kowalewskiej: „Tam, gdzie nie sięga cień” oraz „Zanim odfrunę”. Stanowią one serię o Jantarni. W tej poruszającej rodzinnej historii każdy może znaleźć coś dla siebie. Główną bohaterką jest Inka – młoda graficzka, pracująca w warszawskiej galerii. Pewnego dnia dostaje telegram od dawno niewidzianej ciotki Berty. Kobieta jest umierająca. Chce się pożegnać i opowiedzieć o czymś bardzo ważnym.
Czytelniku, jeżeli zainteresowałeś się chociaż jedną z wymienionych wyżej pozycji książkowych, zapraszamy do naszej biblioteki.

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron krakówprojektowanie stron kraków