Życzenia Wielkanocne

Powiadom znajomego Mapa serwisu

Jubileuszowe 100. spotkanie DKK

2019-05-06 16:47:33

W czwartek, 25.04.2019 r., w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej świętowałyśmy setne spotkanie DKK. Już 10 lat (!) rozmawiamy o najciekawszych wydawnictwach zarówno z literatury pięknej jak i popularnonaukowej. Należy przypomnieć, iż pierwsze spotkanie miało miejsce 16.02.2009 r., a tematem dyskusji były książki dotyczące miłości.

Z okazji jubileuszu omawiałyśmy pozycje, które mają w tytule liczbę 100. Wśród nich znalazły się publikacje niebeletrystyczne - prezentowane przez koordynatorkę DKK - znajdujące się w zbiorach PBP: „100 najpiękniejszych miejsc w Polsce”, „100 największych tyranów” Andrew Langleya, „100 gwiazd polskiego filmu”, „100 przebojów muzyki klasycznej” Roberta Ginalskiego, „100 najbiedniejszych Polaków” Wojciecha Markiewicza, „Jacy? Tacy! czyli 100 pytań i odpowiedzi o Krakowie” Mieczysława Czumy i Leszka Mazana, „Kulinarna podróż dookoła świata. 100 słynnych przepisów z całego świata” Laury Conti, „Stulecie chirurgów” oraz „Stulecie detektywów” Jürgena Thorwalda.
Następnie dyskutowałyśmy o literaturze pięknej. Bestsellerowa powieść Ałbeny Grabowskiej „Stulecie Winnych” wywarła na nas duże wrażenie. Autorka opisuje losy tytułowej rodziny z podwarszawskiego Brwinowa, wplatając je w dramatyczne wydarzenia XX wieku. Kolejna książka to „Sto dni po ślubie” Emily Giffin. Główną bohaterką jest Ellen, która ma wątpliwości,czy podjęła dobrą decyzję, wychodząc za mąż za Andyego. Równo sto dni po ślubie spotyka Leo, swoją dawną miłość…W „Stuleciu” Herbjørg Wassmo przedstawia historię życia swojej rodziny. Matka pisarki – Hjørdis urodziła się w 1942 r. Dokładnie sto lat po swojej silnej prababce Sarze Susanne, która pozowała do rzeźby anioła znajdującej się w lofockiej katedrze, w Norwegii. Następna pozycja to ”100 pocztówek z Syberii” Richarda Wiricka. Autor opisuje rodzinne strony jego adoptowanej córki Amelii. Tworzy dokładny obraz Syberii. „Ułożona ze stu literackich miniatur mozaika przykuwa uwagę, fascynuje i zachwyca”.
Ze względu na przypadającą w tym roku setną rocznicę urodzin polskiej prozatorki i dramatopisarki - Natalii Rolleczek - rozmawiałyśmy o jej autobiograficznej powieści „Drewniany różaniec”. Książka opowiada o losach 14 -letniej dziewczynki, która trafia do sierocińca prowadzonego przez siostry felicjanki w Zakopanem. Miejsce to okazuje się dla niej piekłem na ziemi. Pisarka jako pierwsza ukazała świat dziecięcej nędzy i głodu, które panowały w ochronkach lat 30-tych XX wieku w Polsce. Opisuje metody wymuszania posłuszeństwa u dzieci przez zakonnice: wielogodzinne „ofiarki”, medytacje, pracę ponad siły oraz bicie tytułowym różańcem. A wszystko to pod płaszczykiem miłosierdzia. Okrutna tematyka książki pozostaje w pamięci. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do uczestniczenia w kolejnych spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece. Naprawdę warto!

Galeria

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

Geoportal
Oferty edukacyjne
Projekty
Serwis turystyczny
Wirtualne powiaty

Copyright © 2020 Powiat Łęczyński
Portal współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach wdrażania Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004 - 2006 na podstawie umowy ze Stowarzyszeniem Samorządów Euroregionu Bug.

projektowanie stron warszawaprojektowanie stron warszawa