Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

A więc wojna !!! - wystawa

Utworzono dnia 01.09.2022

Grafika, na biało-czerwonym tle Krzyż AK i napis Izba Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Izba Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Witaniowie zaprasza do obejrzenia wystawy "A więc wojna!!! Ludność cywilna we wrześniu ’39" udostępnionej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.

1 września 1939 r. o świcie, bez wypowiedzenia wojny, wojska niemieckie zaatakowały Polskę, a 17 września, bez wcześniejszego wypowiedzenia traktatów o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej. Już pierwsze godziny wojny pokazały, że obaj agresorzy prowadzić ją będą w sposób bezwzględny, a ich działania kierowane są nie tylko przeciwko regularnym jednostkom wojskowym, ale również ludności cywilnej, mimo że była ona chroniona stosownymi konwencjami międzynarodowymi.

Wystawa "A więc wojna!!! Ludność cywilna we wrześniu ‘39" przygotowana została z myślą o upamiętnieniu tych zwykłych ludzi, których życie zmieniło się diametralnie wskutek prowadzonej wojny. To im oddano głos. Wczytując się we fragmenty wspomnień i relacji cywilnych uczestników wojny 1939 r. (często dotąd niepublikowanych), można wczuć się w atmosferę tamtych dni, poznać wrzesień 1939 r. z perspektywy różnych osób, często zupełnie bezsilnych wobec grozy i otaczających je niebezpieczeństw. Nie wszyscy mogli włączyć się w „cywilny front walki”, byli też tacy, którym wojna odbierała wolę działania.

Prezentowane relacje przedstawiają doświadczenia i odczucia ludzi różniących się pod względem wieku, profesji czy pełnionej roli społecznej. Stworzony został w ten sposób w miarę pełny obraz tamtych trudnych dni. Staje się on bardziej plastyczny i sugestywny dzięki fotografiom i faksymilom dokumentów oddających ówczesną rzeczywistość.

 

 

A więc wojna !!! - wystawa

Utworzono dnia 16.01.2023, 16:33

Logo, trzy karty katalogowe niebieska, zielona, żółta, napis mak+ katalog online.

Logotyp - czarno-szary napis Academica wypożyczalnia z ukośną czerwoną kreską.

Grafika, trzy książki zielona, niebieska, różowa, napis "zaproponuj książkę".

Grafika, kolorowa mapa powiatu łęczyńskiego z napisem biblioteki publiczne powiatu łęczyńskiego.

Logo, napis SBP Koło Łęczna.

Logo portalu społecznościowego facebook, niebieski kwadrat z białą literą f.

Biuletyn Informacji Publicznej

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 13

W poprzednim tygodniu: 103

W tym miesiącu: 21

W poprzednim miesiącu: 382

Wszystkich: 14911