Na łęczyńskich jarmarkach
12 października 2022 r. odbył się 16. dyskusyjny klub „Seniorzy z książką na ty”, działający przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej. Tematem spotkania była monografia: „Studia z dziejów Łęcznej” pod red. Profesor Anny Sochackiej. Wśród autorów tekstów znajdują się pracownicy naukowi lubelskich uczelni, IPN-u oraz miejscowi regionaliści.
Do wędrówki po historii Łęcznej zostali zaproszeni uczestnicy zaprzyjaźnionego z biblioteką Powiatowego Klubu Senior+ w Łęcznej. Podróż w czasie odbyła się śladami uwiecznionymi na obrazach, rycinach i zdjęciach. Mówiliśmy o rozkwicie handlu i wzroście znaczenia miasta. Nie zabrakło ciekawostek dotyczących słynnych międzynarodowych jarmarków, odbywających się na Boże Ciało i św. Idziego, na które przybywało tysiące kupców z towarami wartymi miliony.
Należy podkreślić, że to w naszym mieście odbywała się wymiana handlowa między wschodem a zachodem Europy. Handlarze, m.in. ukraińscy, mołdawscy, wołyńscy, litewscy i krymscy sprzedawali bydło, konie, futra i skóry. Wyroby przemysłowe oferowali kupcy i kramarze łęczyńscy, krajowi, rosyjscy, niemieccy, austriaccy, ormiańscy, greccy, tureccy, a nawet norymberscy. W Łęcznej zaopatrywały się armie pruska i austriacka. Ulice oraz rynki miasta zamieniały się w olbrzymią targowicę. Miejscowi mieszkańcy wynajmowali domy i sklepy, wydzierżawiali stajnie, a nawet stodoły. Przyjeżdżały obwoźne restauracje oraz winiarnie. Gościły liczne kapele. Występy dawali różni sztukmistrzowie, a nawet teatr, wystawiający operę „Krakowiacy i górale”. O wyjątkowości jarmarków pisano w „Gazecie Krakowskiej”, „Gazecie Lubelskiej”, warszawskich „Kłosach”.
Spotkanie było doskonałą okazją do bliższego poznania przeszłości 555-letniej Łęcznej, a także promocji wydawnictwa, które polecamy wszystkim, którzy jeszcze nie odkryli doniosłej historii naszego miasta. Zapraszamy do biblioteki, książki czekają.