Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Nie tylko książki !

Utworzono dnia 14.04.2023

14 kwietnia 2023 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łęcznej miało miejsce podsumowanie działalności bibliotek publicznych w powiecie łęczyńskim za 2022 r.

Biblioteki publiczne w powiecie łęczyńskim są otwartymi instytucjami, oferującymi szeroki wachlarz atrakcji, jednak nie zapominają przy tym o swej podstawowej roli, którą jest promocja czytelnictwa. To przede wszystkim miejsca, w których mieszkańcy powiatu korzystają nieodpłatnie i bez ograniczeń z dużych zasobów literatury (ponad 183 tys. woluminów książek i audiobooków) oraz prasy (101 tytułów).

W 2022 r. w bibliotekach powiatu zarejestrowano 11 968 czytelników, którzy wypożyczyli ponad 193 tys. zbiorów. Odwiedzili nas aż 104 tys. razy. Oznacza to, że możemy poszczycić się największym zasięgiem czytelnictwa w województwie lubelskim – 21,4% mieszkańców czyta książki z naszych bibliotek (w województwie tylko 14,5%).

Biblioteki w powiecie łęczyńskim to nie tylko wypożyczalnie. To także miejsca spotkań. W minionym roku zrealizowaliśmy wiele imprez i inicjatyw kulturalnych, dostępnych dla szerokiego grona odbiorców – od przedszkolaków po seniorów. Przewodnim motywem każdego z nich była zawsze książka. Wśród różnorodnej i bogatej oferty należy wyróżnić:

  • spotkania z pisarzami i twórcami kultury, m.in.: Magdaleną Kordel, Lucyną Olejniczak, Alkiem Rogozińskim, Wiesławem Drabikiem, Arturem Jasińskim czy Arturem Barcisiem,
  • cykliczne rozmowy o książkach i literaturze w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki dla dzieci i dorosłych,
  • działalność klubów: „Seniorzy z książką na ty”, e-Senior, „Uśmiech Jesieni”,
  • liczne konkursy recytatorskie, literackie, plastyczne, ekologiczne,
  • warsztaty literackie, plastyczne, fotograficzne, garncarskie, sportowe, kulinarne,
  • zajęcia z biblioterapii, lekcje biblioteczne, spektakle teatralne,
  • różnorodne wystawy,
  • akcje „Koszyk z książkami” dla najmłodszych i „Książka na telefon” dla seniorów,
  • zaangażowanie w ogólnopolskie kampanie promujące czytelnictwo m.in.: Narodowe Czytanie, „Mała książka – wielki człowiek”, Tydzień Bibliotek, Noc Bibliotek, Odjazdowy Bibliotekarz, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

Oprócz działań promujących książki, biblioteki dbały także o tradycje patriotyczne oraz popularyzowały dziedzictwo historyczne i kulturalne regionu poprzez realizację wydarzeń w: Izbie Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Witaniowie, Muzeum Broni Białej i Strojów XVII wieku w Ludwinie, Lokalną Izbę Pamięci w Zezulinie oraz Centrum Pracy Twórczej w Dworze Lacherta w Ciechankach.

Wszystkich mieszkańców powiatu zapraszamy do odwiedzin naszych placówek oraz stron www, fanpage’ów na facebooku i katalogów online. Do zobaczenia.

W spotkaniu uczestniczyli: Krzysztof Niewiadomski – Starosta Łęczyński, Joanna Chapska – kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WBP w Lublinie, dyrektorzy bibliotek gminnych z Cycowa, Ludwina, Łęcznej, Puchaczowa, Spiczyna oraz dyrektor biblioteki powiatowej.

Podsumowanie działalności bibliotek publicznych w powiecie łęczyńskim za 2022 r.

Utworzono dnia 14.04.2023, 19:17

Logo, trzy karty katalogowe niebieska, zielona, żółta, napis mak+ katalog online.

Logotyp - czarno-szary napis Academica wypożyczalnia z ukośną czerwoną kreską.

Grafika, trzy książki zielona, niebieska, różowa, napis "zaproponuj książkę".

Grafika, kolorowa mapa powiatu łęczyńskiego z napisem biblioteki publiczne powiatu łęczyńskiego.

Logo, napis SBP Koło Łęczna.

Logo portalu społecznościowego facebook, niebieski kwadrat z białą literą f.

Biuletyn Informacji Publicznej

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 32

W poprzednim tygodniu: 123

W tym miesiącu: 277

W poprzednim miesiącu: 368

Wszystkich: 17124