Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Cyberbezpieczeństwo

Realizując zadania wynikające z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa przekazujemy Państwu dostęp do wiedzy pozwalającej na zrozumienie zagrożeń cyberbezpieczeństwa i stosowanie skutecznych sposobów zabezpieczania się przed tymi zagrożeniami.

Cyberbezpieczeństwo
W dobie cyfryzacji, stajemy się wprost uzależnieni od otaczającej nas, dynamicznie rozwijającej się technologii informatycznej. Technologii, która uzyskała tak duży stopień skomplikowania, że staje się źródłem coraz to nowych podatności.

Wykorzystują to międzynarodowe, zorganizowane grupy cyberprzestępców. Wsparte socjotechniką, wiedzą o najnowszych lukach w bezpieczeństwie oraz coraz bardziej zaawansowanymi technikami ataku, są w stanie włamać się do każdej organizacji.

Co to jest cyberbezpieczeństwo ?
Zgodnie z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, poprzez cyberbezpieczeństwo należy rozumieć „odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy”.

Cyberbezpieczeństwo to jeden ze strategicznych celów w obszarze bezpieczeństwa naszego Państwa w wyniku którego podejmowany jest całokształt działań w celu minimalizacji ryzyk, grożącym czynnościom (operacjom) dokonywanych w cyberprzestrzeni.

Co to jest cyberprzestrzeń ?
Cyberprzestrzeń to sfera ludzkiej działalności, która wykształciła się dzięki powstaniu sieci komputerowych jednak nie jest tożsama tylko z Internetem.

Cyberprzestrzeń to przestrzeń przetwarzania i wymiany informacji tworzona przez systemy teleinformatyczne wraz z powiązaniami pomiędzy nimi oraz relacjami z użytkownikami. Cyberprzestrzeń to nie tylko systemy, oprogramowania, Internet czy też przetwarzanie danych, to wirtualne odzwierciedlenie działalności człowieka. Jest to obszar wytworzony w oparciu o nowe technologie.

Dostęp do informacji pozwalających na zrozumienie zagrożeń cyberbezpieczeństwa oraz jak stosować skuteczne sposoby zabezpieczenia się przed tymi zagrożeniami:

– portale, których celem jest podnoszenie poziomu świadomości społecznej i promowanie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni:

– portale zawierające poradniki i porady z zakresu cyberbezpieczeństwa:

– portale zawierające artykuły z zakresu cyberbezpieczeństwa:

Logo, trzy karty katalogowe niebieska, zielona, żółta, napis mak+ katalog online.

Logotyp - czarno-szary napis Academica wypożyczalnia z ukośną czerwoną kreską.

Grafika, trzy książki zielona, niebieska, różowa, napis "zaproponuj książkę".

Grafika, kolorowa mapa powiatu łęczyńskiego z napisem biblioteki publiczne powiatu łęczyńskiego.

Logo, napis SBP Koło Łęczna.

Logo portalu społecznościowego facebook, niebieski kwadrat z białą literą f.

Biuletyn Informacji Publicznej